Kamienie milowe
Historia firmy Layher
Od momentu założenia firmy w 1945 roku, Layher bezustannie wprowadza innowacje i dalej kluczowe impulsy dla branży rusztowaniowej, które wpływają na jej ogromny rozwój.
1945
Wilhelm Layher zakłada firmę w Gueglingen – Einbensbac
Począwszy od założenia firmy aż po dzień dzisiejszy jesteśmy firmą rodzinną: Serce największego producenta rusztowań systemowych bije w Badenii-Wirtembergii.
1951
Początek rozwoju niemieckiej sieci sprzedaży
Otwarcie pierwszych oddziałów we Frankfucie nad Menem, Hamburgu, Duseldorfie i Norymberdze. Obecnie
1957
Nowe materiały, takie jak stal i aluminium, rozszerzają produkcję
Drabiny wykonane z drewna były jednymi z pierwszych produktów. Rusztowanie „tube express” rozszerzyło paletę produktów w 1957 roku, wykorzystując nowe materiały – stal i aluminium. Z tej pierwszej generacji rusztowania przejezdnego powstała sprawdzona rodzina rusztowań przejezdnych – z technologią połączeń bezśrubowych.
1965
System Blitz rewolucjonizuje segment rusztowań fasadowych
Dzięki sześciu podstawowym elementom, ten klasyczny sprzęt Layher szybko zapewnia bezpieczną powierzchnię roboczą dla wszelkiego rodzaju prac. System ram wykonanych ze stali i aluminium jest nieustannie rozwijany od czasu jego wprowadzenia na rynek w 1965 roku. Dzięki redukcji wagi o 2,5 kg w 2001 roku montaż stał się jeszcze szybszy i bezpieczniejszy.
1970
Początek ekspansji zagranicznej
Założenie pierwszych zagranicznych oddziałów w Holandii, Francji i Szwajcarii. Layher posiada obecnie swoje oddziały w 45 krajach na wszystkich kontynentach – ze ścisłą siecią krajowych centrów serwisowych.
1974
System rusztowań Allround – przełomowy wynalazek
Dzięki technologii bezśrubowych połączeń klinowych i 8 połączeniom w jednej rozecie, rusztowania Allround wykonane ze stali i aluminium zastąpiły konwencjonalne rusztowania rurowo – złączkowe. Ten oryginalny system oferuje imponującą różnorodność użycia i jest stale ulepszany od momentu wprowadzenia na rynek w 1974 roku. Z nowymi produktami, takimi jak Rama Allround STAR w 2007 i System Mostowy Allround w 2009 roku tworzymy dodatkowe aplikacje i otwieramy nowe obszary działalności dla naszych klientów. W 2013 roku postawiliśmy nowy krok milowy w budowie rusztowań, wprowadzając czwartą generację systemu rusztowań Allround – Lighweight.
1978
Schodnie pozwalają na szybszy i bezpieczniejszy dostęp do pracy na wysokości.
Schodnie Layher uzupełniły systemy Blitz i Allround już w 1978 roku. Dziś, z zaledwie kilkoma podstawowymi komponentami i dobrze zaprojektowanymi dodatkowymi akcesoriami, zestawy są dopasowane do każdego możliwego zastosowania. Od wież schodowych po schodnie do przestrzeni publicznych – o różnych wysokościach kondygnacji i zejść oraz o różnych szerokościach i nośnościach, dla firm budowlanych, firm przemysłowych i organizatorów imprez.
1984
Systemy dachów ochronnych chronią przed warunkami atmosferycznymi i zapobiegają przestojom na budowie.
Od wprowadzenia na rynek w 1984 roku, dach kasetowy oferuje ochronę przed warunkami atmosferycznymi i ochronę środowiska. Konstrukcja i sprzęt pozostają dobrze chronione podczas przebudowy lub naprawy, a zaplanowane prace mogą być kontynuowane, niezależnie od warunków atmosferycznych. Dach Kederowy, zaprezentowany w 1999 roku i ulepszony dach Keder XL z 2011 roku zapewniają sprawdzone, ekonomiczne i kompletne rozwiązanie w zakresie lekkiej konstrukcji osłonowej – z rozpiętością do 40 metrów, które można łączyć z innymi systemami Layher. Systemy dachów ochronnych są używane przy wznoszeniu nowych budynków i renowacji istniejących, zarówno w budownictwie jak i w przemyśle.
1989
Sceny, podia i trybuny wyruszają w światowe tourne.
Oparte na niezwykle wytrzymałych i mocnych systemach rusztowań Layher Allround, systemy Layher Event zostały wprowadzone w 1985 roku. Dzięki ponad 30-letniemu doświadczeniu w projektowaniu dla eventów, produkty z zakresu scen, podiów i trybun są stale rozbudowywane dzięki elastycznej technologii systemowej i poręcznym pojedynczym elementom.
1998
System Protect stają się rozwiązaniem systemowym dla obudów
System Protect otworzył nowe obszary działalności dla naszych klientów od 1998 roku. Kompatybilny z systemami Layher Blitz i Layher Allround, jest efektywnym rozwiązaniem systemowym spełniającym rygorystyczne wymagania ochrony środowiska, ochrony przed hałasem, ochrony przed warunkami atmosferycznymi i bezpieczeństwa pieszych – w ekonomiczny, a jednocześnie atrakcyjny wizualnie sposób.
2010
Wieże podporowe TG 60 – innowacja na budowie
System rusztowań Allround jest wszechstronnym systemem na budowie: dzięki kilku dodatkowym komponentom, wymagania na budowie, takie jak rusztowania zbrojarskie, wieże schodowe, pomosty robocze i zabezpieczenia miejsca pracy mogą być zapewnione bezpiecznie, prosto i szybko.
Zaprezentowane po raz pierwszy w 2010 roku wieże podporowe TG-60, razem z systemem rusztowań Layher Allround, dają jeszcze więcej możliwości. Innowacyjna sekwencja montażu i zintegrowane zabezpieczenia boczne sprawiają, że montaż wieży podporowej jest bezpieczniejszy niż kiedykolwiek wcześniej.
2013
Layher Lightweight – nowy wymiar rusztowań
Rentowność i bezpieczeństwo nie są przeciwnościami w Layher. Nowe materiały, nowe procesy produkcji i ciągłe ulepszenia konstrukcyjne sprawiają, że nasze systemy są lżejsze, szybsze i bardziej wytrzymałe a przez to – jeszcze bardziej ekonomiczne.
2016
System AllRound – belka konstrukcyjna zapewniająca płynną integrację
Dzięki zaledwie trzem dodatkowym komponentom do rusztowań Allround, dostępne jest teraz jeszcze lepsze i jeszcze bardziej ekonomiczne rozwiązanie do przenoszenia obciążeń: system Allround FW. Składający się ze słupka Allround FW, wytrzymałego pasa Allround FW jako pasa górnego i dolnego oraz napinacza ze śrubą rzymską Allround FW o regulowanej długości, ten nowy produkt można szybko zmontować za pomocą połączeń sworzniowych i jest w pełni zintegrowany z systemem Allround.
2019
Nowy pomost LW – dobry produkt jest teraz jeszcze lepszy
Dokładnie to osiągnięto w przypadku stalowego pomostu Lightweight. Dzięki zastosowaniu gatunków stali o wyższej wytrzymałości na rozciąganie, cieńszego materiału oraz inteligentnego profilowania i koncentracji materiału w istotnych konstrukcyjnie obszarach, możliwe okazało się zmniejszenie masy stalowego pomostu, który ma już ugruntowaną pozycję na rynku, nawet o 2,2 kg lub 10% – przy jednoczesnym zachowaniu jego wysokiej nośności. Dzięki temu stalowy pomost jest lżejszy, poręczniejszy i bardziej efektywny.
2022
TWIXBEAM – wysokowytrzymała, wielofunkcyjna aluminiowa belka Twinbeam firmy Layher
Składająca się z dwóch skręcanych aluminiowych profili o wysokości 200 mm – ma szeroki zakres możliwych zastosowań, do platform roboczych o dużej rozpiętości, belek nośnych, rusztowań podwieszanych lub konstrukcji wpornikowych. Belka TwixBeam jest dostępna w długościach od 0,80 m do 6,60 m. Charakteryzuje się wysoką nośnością, a jednocześnie niską wagą.